Saal-Digital.PL – fotoksiążka (photobook)

Dzięki Saal Digital Polska mogłem przetestować jeden z ich produktów. Fotoksiążkę!

To moja 5ta fotoksiążka, a 1wsza wykonana w http://saal-digital.pl.

By móc złożyć książkę samemu, należy pobrać i wgrać program: aplikacja Saal Design. Program jest dość łatwy w obsłudze. Masz kilka rodzajów fotoksiążki. Możesz wybrać ilość stron, samemu ułożyć layout każdej strony lub wybrać gotowe wzorce. Ja całą książkę zaplanowałem sam.

I tutaj mała uwaga: absolutnie brakuje możliwości wyeksportowania fotoksiążki np. do pliku PDF lub na drukarkę przed wysłaniem do drukarni. Wydruk, nawet czarno-biały czy plik PDF pozwala wychwycić pewne błędy, które powstają a których nie widzimy podczas przygotowywania naszej fotoksiążki.

Kolejna sprawa, to brak możliwości wyboru papieru. Z góry mamy założony bardzo dobry papier fotograficzny, przez co kolory naprawdę wychodzą świetne, ale aż się prosi, abyśmy to my decydowali o jego gramaturze. Gramatura papieru również przekłada się na ostateczną cenę! Myślę, że gdybym miał cieńszy papier fotograficzny, książka byłaby jeszcze lepsza.

Co do ceny: to nie da się ukryć, że nie jest to tania usługa. W porównaniu z moimi poprzednimi fotoksiążkami, wydać za 68 stron 312 PLN (plus 20 PLN za dostawę) wydaje się dość dużą kwotą. Dla porównania, w Polsce za 160 stron płaciłem maksymalnie 280 PLN w bardzo dobrej jakości z dodatkowym próbnym 1wszym egzemplarzem.

I jeszcze jedna mała rzecz, ale ważna: brakuje czarnej wkładki, tzw. rozbiegówki. Nie ma jej ani na początku ani na końcu, a szkoda! Ta czarna wklejka nadaje książce zupełnie inny charakter.

I aby nie było tylko „negatywnie” – w niedzielę po południu przesłałem ukończoną fotoksiążkę a w poniedziałek do południa wydrukowana książka została już wysłana do mnie. A więc czas usługi rewelacyjny.

Podsumowując:

jakość doskonała, aż chce się oglądać książkę i pokazywać innym. Żywe kolory, papier prima sort! Dla kogoś, kto sporadycznie przygotowuje takie książki – może to być dobre i bardzo szybkie rozwiązanie na prezent, ku pamięci, dla siebie. Warto spróbować!

Advertisements

2 thoughts on “Saal-Digital.PL – fotoksiążka (photobook)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s