cerkiew, #cerkiew, Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gorajcu, #CerkiewNarodzeniaNajświętszejMariiPannywGorajcu, Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny, #CerkiewNarodzeniaNajświętszejMariiPanny, Cerkiew w Gorajcu, #CerkiewwGorajcu, Gorajec, #Gorajec, kościół, #kościół, Perła Podkarpacia, #PerłaPodkarpacia, Roztocze, #Roztocze

Gorajec, Cerkiew, Orthodox Church (1)

Roztocze jest niesamowite. One urzekło mnie nie tylko swoim klimatem ludzi, ale również swoją duchową stronę tej części Polski. A mam tu na myśli prawosławne cerkwie, ich charakter i ducha.

Są one w różnym stanie: jedne całkowicie zapomniane, podupadłe, inne w dalszym ciągu służą wierzącym. W jednych spotykają się nadal wierni obrządku prawosławnego, a w innych w cerkwiach spotykają się katolicy.

Jedną z niemal kultowych cerkwi jest cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gorajcu zwana Perłą Podkarpacia. Nie ma co dalej o niej pisać, trzeba po prostu ją zobaczyć, szczególnie w środku, usiąść w ławce i poczuć duchowy klimat jej historii, która sięga XVI w. Cerkiew w Gorajcu to jednak z najstraszych obiektów drewnianego budownictwa sakralnego, cerkiewnego w Polsce. Według http://www.travelin.pl jest drugą najstraszą cerkwią w Polsce! O dziwno, najstarsza znajduje się ok. 20 km od Gorajca, w miejscowości Radruż.

Dla przypomnienia: Gorajec położony jest na skraju Roztocza Wschodniego w gminie Cieszanów powiat lubaczowski.

https://dominiktomczyk.wordpress.com/category/miasta-city-alphabetically/gorajec-miasta-city-alphabetically/

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s