Narodowe Centrum Sztuk Widowiskowych, Narodowe Centrum Sztuk Widowiskowych w Pekinie, National Centre for the Performing Arts, Pekin,Beijing, Chiny, China, NCPA, architekt Paul Andreu, opera, Teatr Narodowy w Pekinie, The National Theatre in Beijing

Beijing, Pekin – National Centre for the Performing Arts

Mówią o nim “wielkie jajo”, bo w swoim kształcie jest być może do niego podobne. To Narodowe Centrum Sztuk Widowiskowych (National Centre for the Performing Arts) w Pekinie – ikona nowoczesnej architektury tego miasta.

Podczas moich odwiedzin Pekinu, miasta które tak naprawdę nazywa się Beijing, w pierwszym dniu pobytu, tylko przechadzałem się wokół tej budowli. Kolejnym razem będę musiał zajrzeć do środka, bo z pewnością tego jest wart. Wokół woda, jak fosa okalająca rycerski średniowieczny zamek, pełno kwiatów, w których Chińczycy robią sobie zdjęcia. Bardziej interesują ich właśnie kwiaty niż okazały, niemal kultowy budynek NCPA.

To nowa pekińska opera, która bez wątpienia może konkurować z jednym z najsłynniejszych budynków w tym zakresie, z budynkiem opery w Sydney. Francuski architekt Paul Andreu zaprojektował coś, co robi wrażenie dzięki swojej formie i jej geometrii. Nie ma co, budynek National Centre for the Performing Arts w Pekinie będzie teraz należeć do obowiązkowych obiektów do zwiedzania w Beijing. Stary cesarski Pekin będzie mierzył się z nowoczesnym, wręcz superrealistycznym Pekinem XXI wieku.

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s