Bobolice, zamek Bobolice, zamek w Bobolicach, castle in Bobolice, Szlak Orlich Gniazd, rodzina Laseckich

Zamek Bobolice

 

Ponownie znajdujemy się na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wracając z ruin zamku w Mirowie, skręciłem w kierunku Bobolic. A tutaj moim oczom ukazał się odrestaurowany zamek położony we wsi Bobolice. Wszystko dzięki rodzinie Laseckich, szczególnie dzięki senatorowi Jarosławowi Laseckiemu.

Ten królewski zamek zbudowany został w połowie XIV w. Ale od końca XVIII w. zaczął podupadać pomimo prób jego ratowania. II wojna światowa przyczyniła się do tego, że mury zamku częściowo zostały rozebrane i wykorzystane do budowy drogi łączącej wieś Bobolice i wieś Mirów.

Po dwunastu latach prac remontowych, 3 września 2011r. dokonano oficjalnego otwarcia zamku. Zapewniam, że jest co podziwiać nie tylko z zewnątrz, ale i wewnątrz. Niestety, we wnętrzach zamku jak na razie obowiązuje zakaz fotografowania.

Więcej na stronie: http://www.zamekbobolice.pl/

Advertisements

4 thoughts on “Zamek Bobolice

 1. Ciesze się, że wróciłaś wspomnieniami po tylu latach. Nie wiem kiedy Mirów będzie zrobiony, bo to jest długi proces rekonstrukcji, uzgodnień no i wolnych środków finansowych. Ale warto widzieć, jak z ruin podnosi się nowe życie!

  Like

 2. jak byłam dzieciakiem, z rodzicami zrobiliśmy objazdowego tripa po Jurze i byłam zarówno w Bobolicach i Mirowie, jeszcze przed restauracją, koniecznie muszę się tam wybrać, jak oba będą już po. Jako dziecko byłam zauroczona ruinami zamków i uwielbiałam takie wyjazdy. Nie było planu… Jechaliśmy przed siebie, zatrzymywaliśmy się tam, gdzie akurat trafił się nocleg… same dobre wspomnienia. Miło to sobie przypomnieć patrząc na Twoje zdjęcia;) taka mała sentymentalna podróż mi się przydarzyła… tyle miejsc, tyle wspomnień.

  Like

 3. “Niestety, we wnętrzach zamku jak na razie obowiązuje zakaz fotografowania.” … Why not?
  Dom, this one is beautifully restored … The photos show it really well. I want to know about the one window with a wooden enclosure … a toilet?

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s